Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Βιωματικό Πρόγραμμα Α’ Βοηθειών από το Χαμόγελο του Παιδιού

Βιωματικό Πρόγραμμα Α’ Βοηθειών από το Χαμόγελο του Παιδιού

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι διασώστες της Κινητής Ιατρικής Μονάδας Εντατικής Θεραπείας Παιδιών του Χαμόγελου του Παιδιού, κ. Ρασιδάκη Μαρία, κ. Τσίγκος Δημήτριος και κ. Αργυρακόπουλος Αναστάσης. Οι διασώστες παρουσίασαν στα παιδιά της Ε΄ & Στ΄ τάξης το βιωματικό πρόγραμμα Α’ Βοηθειών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τον τρόπο δράσης σε περίπτωση λιποθυμικού επεισοδίου, πνιγμονής, έμφραξης αεραγωγού και τεχνικές καρδιοπνευμονικής ανάνηψης (CPR ή ΚΑΡΠΑ). Επίσης, εφάρμοσαν τις παραπάνω τεχνικές σε ανθρώπινα ομοιώματα. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους διασώστες της Κινητής Ιατρικής Μονάδας Εντατικής Θεραπείας Παιδιών και Νεογνών Κρήτης του Χαμόγελου του Παιδιού, καθώς και την υπεύθυνη συντονισμού κ. Καραγιαννάκη Αρετή για την πραγματοποίηση αυτής της δράσης με τόσο αναγκαίο περιεχόμενο!

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …