Αρχική / Erasmus+ / Το Ecole St. Pierre στο σχολείο μας

Το Ecole St. Pierre στο σχολείο μας

Την Τρίτη 6 Ιουνίου υποδεχτήκαμε με μεγάλη χαρά στο σχολείο μας 22 μαθητές/μαθήτριες και 3 εκπαιδευτικούς από το σχολείο St. Pierre. Το σχολείο βρίσκεται στο Plougastel, κοντά στην πόλη Βρέστη της Γαλλίας. Η επίσκεψη διοργανώθηκε στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+. Τα σχολεία μας ήρθαν σε επαφή πριν 3 χρόνια, όταν ξεκινήσαμε το πρόγραμμα και από τότε έχουν αναπτύξει φιλικές σχέσεις.

Τους υποδεχτήκαμε με τραγούδια και πολύ χορό, παίξαμε παιχνίδια στην αυλή, μιλήσαμε μαζί τους και γνωριστήκαμε καλύτερα. Στη συνέχεια τους υποδεχτήκαμε στις τάξεις μας, όπου παίξαμε παιχνίδια γνωριμίας, υπολοιήσαμε εκπαιδευτικές δραστηριότητες και μιλήσαμε για τις χώρες μας. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία πανό με ευχές και δυο λόγια για τις όμορφες αναμνήσεις που μας άφησε η εμπειρία αυτή. Περάσαμε μία υπέροχη μέρα!

Την Τετάρτη 7 Ιουνίου επισκεφτήκαμε μαζί με την ΣΤ’ τάξη τον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού. Έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις, τόσο από το ξεχωριστό αυτό μνημείο, όσο και από τη φιλία που αναπτύχθηκε ανάμεσα στα παιδιά. Δεν ήταν πάρα πολύ εύκολη η επικοινωνία μεταξύ τους, λόγω των διαφορετικών γλωσσών, αλλά στο τέλος τα παιδιά με ένα μαγικό τρόπο πάντα τα καταφέρνουν.

Τις επόμενες μέρες εκπαιδευτικοί από το σχολείο μας συνόδεψαν τη γαλλική αποστολή σε απογευματινές εξορμήσεις στην πόλη του Ηρακλείου. Τους ξεναγήσαμε στα αξιοθέατα της πόλης μας και περπατήσαμε μαζί σε όλο το ιστορικό κέντρο.

Η εμπειρία αυτή θα μείνει αξέχαστη σε μαθητές και εκπαιδευτικούς και από τις δύο χώρες! Ευχόμαστε να έχουμε στο μέλλον την ευκαιρία να το επαναλάβουμε. Η πρόσκληση από το σχολείο τους είναι ανοικτή!

Δείτε επίσης

Τα πρωτάκια μας φυτεύουν!

Την Παρασκευή 12 Απριλίου τα πρωτάκια του Α1 τμήματος, με τις εκπαιδευτικούς κ. Μουρτζάκη Μαρία …