Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (ΑΜΕΑ)

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (ΑΜΕΑ)

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, υποδεχτήκαμε σήμερα στο σχολείο το 33ο Νηπιαγωγείο Ηρακλείου και την ομάδα μπάσκετ ΑΣΚΑ Ηράκλειο.

Σκοπός της δράσης ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών. Οι αθλητές και ο προπονητής της ομάδας μίλησαν στους μαθητές για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία, για την ισότιμη πρόσβαση όλων στην εκπαίδευση, για την πρόληψη ατυχημάτων και την αναγκαιότητα σεβασμού στη διαφορετικότητα.

Στη συνέχεια οι αθλητές έπαιξαν μπάσκετ με αμαξίδια και το θέαμα ήταν απολαυστικό για όλους. Μετά το τέλος του αγώνα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να καθίσουν για λίγο στα αμαξίδια και να δοκιμάσουν να παίξουν μπάσκετ με αυτόν τον διαφορετικό τρόπο, ενώ οι μικροί μας καλεσμένοι, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου, παρακολούθησαν κουκλοθέατρο.

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …