Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Η ιστορία του Βίκτωρα και της Μαρίας

Η ιστορία του Βίκτωρα και της Μαρίας

Την Τρίτη 26 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης παρακολούθησαν με ενθουσιασμό κι ενδιαφέρον μία διαφορετική, βιωματική παράσταση, την «Ιστορία του Βίκτωρα και της Μαρίας», με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό, από το θεατρικό σχήμα «Behold», σε σκηνοθεσία της Ρίας Μεντηλίδου. Οι δύο αξιόλογοι ηθοποιοί, Θεόδωρος Θεοδωρίδης και Αλίκη Ατσαλάκη, μπήκαν στις τάξεις μας και μέσα από την ιστορία που διαδραματιζόταν, έβαλαν τα παιδιά στη διαδικασία να προβληματιστούν, να ευαισθητοποιηθούν, να πάρουν θέση και να υπερασπιστούν τον ήρωα που δεχόταν εκφοβισμό, δίνοντας έτσι τη λύση στο πρόβλημα και αναδεικνύοντας τη δύναμη της ομάδας που είναι εκεί, για να υποστηρίξει και να συμπαρασταθεί.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη ενεργή συμμετοχή τους, καθώς και στις εκπαιδευτικούς των Ε1 & Ε2 τμημάτων, κ. Κερμανίδου Ρίτα και κ. Παναγιωτάκη Τόνια, για τη διοργάνωση της δράσης αυτής!

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …