Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Η Ε’ Τάξη μαθαίνει για την προστασία του περιβάλλοντος

Η Ε’ Τάξη μαθαίνει για την προστασία του περιβάλλοντος

Με αφορμή την ενότητα “Ready for action-Έτοιμοι για δράση” του βιβλίου των Αγγλικών με θέμα την προστασία του περιβάλλοντος, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης με την εκπαιδευτικό Αγγλικών και υπεύθυνη βιβλιοθήκης κ. Πέτσα Κατερίνα, διάβασαν το βιβλίο “Ο Πλανήτης εκπέμπει S.O.S.” της Φραντζέσκας Αλεξοπούλου – Πετράκη. Πρόκειται για ένα βιβλίο που βοηθάει τα παιδιά τόσο να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με τους κινδύνους που απειλούν τον πλανήτη μας και να αφουγκραστούν τα μηνύματα που στέλνει η φύση, αλλά και να καταλάβουν ότι πρέπει και αυτά να αναλάβουν δράση. Μετά την ανάγνωση του βιβλίου, ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τις ενέργειες που μπορούν να κάνουν τα παιδιά για να συμβάλλουν στην προστασία του πλανήτη μας και αφού παρακολούθησαν και ένα σχετικό βίντεο, χωρίστηκαν σε ζευγάρια, αποτύπωσαν τις ιδέες τους σε αφίσες με μηνύματα και προτάσεις στα Ελληνικά και στα Αγγλικά. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας με στόχο όχι μόνο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας, αλλά και την ενίσχυση της φιλαναγνωσίας.

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …