Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Φίλοι δι’ αλληλογραφίας – Penfriends

Φίλοι δι’ αλληλογραφίας – Penfriends

Με μεγάλη χαρά ξεκινήσαμε και αυτή τη σχολική χρονιά το πρόγραμμα ανταλλαγής αλληλογραφίας που έχει πλέον γίνει παράδοση στο σχολείο μας τα τελευταία χρόνια. Φέτος συνεχίζουμε τη συνεργασία μας με το σχολείο St. Pierre που βρίσκεται στο Plougastel, κοντά στην πόλη Βρέστη της Γαλλίας. Σε συνέχεια της επίσκεψης που πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Ιούνιο από το γαλλικό σχολείο στο σχολείο μας, ανταποκριθήκαμε με μεγάλο ενθουσιασμό στο κάλεσμά τους να συνεχίσουμε την επικοινωνία μας μέσω ανταλλαγής γραμμάτων.

Οι μαθητές/τριες και των δύο τμημάτων της ΣΤ’ τάξης, υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού Αγγλικών, κ. Πέτσα Κατερίνας, προθυμοποιήθηκαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να συμμετέχουν στην εκπαιδευτική δράση Φίλοι δι’ αλληλογραφίας – Penfriends. Λάβαμε τα πρώτα γράμματα από τη Γαλλία τον Ιανουάριο, τα διαβάσαμε, μάθαμε για τα χόμπι των νέων μας φίλων και τους απαντήσαμε κι εμείς με τη σειρά μας, για να τους μιλήσουμε για μας και τα δικά μας ενδιαφέροντα.

Μέσα από τη δράση αυτή οι μαθητές/τριες μπορούν να επικοινωνήσουν με παιδιά από διαφορετικές χώρες, γνωρίζοντας έτσι νέες προοπτικές και πολιτισμούς και μαθαίνοντας να κατανοούν και να σέβονται τις διαφορετικές πολιτισμικές πραγματικότητες. Επίσης, η ανταλλαγή γραμμάτων προσφέρει μια ευκαιρία για την πρακτική της γραπτής γλώσσας και τη βελτίωση των γλωσσικών δεξιοτήτων στα Αγγλικά.

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …