Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Επίσκεψη Φιλαρμονικής Δήμου Ηρακλείου στο Σχολείο μας

Επίσκεψη Φιλαρμονικής Δήμου Ηρακλείου στο Σχολείο μας

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου το σχολείο μας είχε την τιμή να φιλοξενήσει τη Δημοτική Φιλαρμονική Ηρακλείου! Ένα σύνολο 25 μουσικών, υπό την καθοδήγηση της αρχιμουσικού κας Σκανδαλάκη Δέσποινας, χάρισαν στα παιδιά και στους/στις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας ένα σπουδαίο μουσικό δρώμενο! Αρχικά έγινε μία αναλυτική περιγραφή των μουσικών οργάνων της ορχήστρας και στη συνέχεια ακολούθησε η παρουσίαση έργων γνωστών Ελλήνων και ξένων συνθετών, τόσο του κλασικού ρεπερτορίου όσο και της σύγχρονης μουσικής, έργα τζαζ, μουσική από γνωστές κινηματογραφικές επιτυχίες, εισαγωγές από όπερες και οπερέτες.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλα τα μέλη της Φιλαρμονικής, καθώς και την αρχιμουσικό κα Σκανδαλάκη Δέσποινα για το όμορφο μουσικό ταξίδι που μας πρόσφεραν!

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …