Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών του Σχολείου μας στις Α΄ Βοήθειες

Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών του Σχολείου μας στις Α΄ Βοήθειες

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν σε βιωματικό επιμορφωτικό πρόγραμμα Πρώτων Βοηθειών. Η επιμόρφωση έγινε το απόγευμα της Παρασκευής στον χώρο του σχολείου και αποσκοπούσε στην προετοιμασία των εκπαιδευτικών για κάθε περίπτωση επείγουσας ανάγκης. Το επιμορφωτικό πρόγραμμα περιελάμβανε βιωματικές δράσεις σχετικά με την καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), τη χρήση εξωτερικού αυτόματου απινιδωτή, την αντιμετώπιση τραυματισμών, αλλεργικών αντιδράσεων, επιληψίας, πνιγμονής και άλλων επειγόντων καταστάσεων.

Ευχαριστούμε τη νοσηλεύτρια του σχολείου μας κα Τσεργούλα Εύα για τον συντονισμό της δράσης, καθώς και τους διασώστες – εκπαιδευτές κ. Σωτηρόπουλο Γεώργιο και κ. Αρβανίτη Κωνσταντίνο, για την εξαιρετική εκπαίδευση και τη στήριξή τους σε αυτή τη σημαντική πρωτοβουλία του σχολείου μας!

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …