Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Τρίποντα στα Σχολεία»

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Τρίποντα στα Σχολεία»

Τη Δευτέρα 1 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τρίποντα στα σχολεία», στο οποίο συμμετείχαν μαθητές/τριες των Δ΄, Ε’ και Στ΄ τάξεων. Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού και πραγματοποιείται από εξουσιοδοτημένους γυμναστές της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης. Σκοπός του εν λόγω προγράμματος είναι οι μαθητές/τριες να έρθουν σε επαφή με το άθλημα, να τους δοθεί το ερέθισμα να συνεχίσουν να αθλούνται περαιτέρω και να αποκτήσουν την κατάλληλη καλαθοσφαιρική εκπαίδευση, εντός και εκτός σχολικού περιβάλλοντος και τη σωστή νοοτροπία που απαιτεί ένα ομαδικό άθλημα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους γυμναστές της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης κ. Σαμιαντούρα Γιασεμή και κ. Βαϊλάκη Μανούσο για την πραγματοποίηση αυτής της τόσο σημαντικής αθλητικής δράσης!

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …