Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εκπαιδευτική – Πεζοπορική Εκδρομή στην Αρχαία Ριζηνία

Εκπαιδευτική – Πεζοπορική Εκδρομή στην Αρχαία Ριζηνία

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου, με σύμμαχο τον ανοιξιάτικο καιρό, πραγματοποιήσαμε εκδρομή με εκπαιδευτικό, πεζοπορικό και φυσιολατρικό χαρακτήρα, για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης. Τα παιδιά, οι εκπαιδευτικοί και οι συνοδοί γονείς επισκεφτήκαμε το χωριό Πρινιάς και από τον λόφο Πατέλλα, πεζοπορήσαμε και φτάσαμε στην οχυρωματική πόλη της Αρχαίας Ριζηνίας, μίας αρχαίας Μινωικής πόλης η οποία ήκμασε έως τα Ρωμαϊκά χρόνια. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το εκκλησάκι του Αγίου Παντελεήμονα και απολαύσαμε την πανοραμική θέα του χώρου. Ακολούθως, μεταβήκαμε στο χωριό Άγιος Θωμάς, όπου επισκεφτήκαμε τους λαξευτούς Ρωμαϊκούς τάφους, το μνημείου του Λόγιου Δημήτρη Βαρούχα, καθώς και έναν υπόσκαφο ναό, αφιερωμένο στον Άγιο Ιωάσαφ.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Κεφαλούκο Λάμπρο, κ. Βουμβουλάκη Κατερίνα, κ. Παπαδάκη Σοφία, κ. Καραμιχάλη Σάββα, κ. Σίμο Ηλία, τη σχολική νοσηλεύτρια κ. Τσεργούλα Εύα, για την υποστήριξή τους και ιδιαίτερα την εκπαιδευτικό φυσικής αγωγής κ. Σαλονικίδου Αναστασία για την οργάνωση της δράσης και την ξενάγηση μας στους χώρους που επισκεφτήκαμε! Χαρήκαμε ιδιαίτερα με την παρουσία όσων γονέων μπόρεσαν και συμμετείχαν στην εκδρομή μας.

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …