Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Στ΄ τάξης στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Ηρακλείου

Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Στ΄ τάξης στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Ηρακλείου

Τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης με τους εκπαιδευτικούς κ. Κεφαλούκο Λάμπρο, κ. Τσόκα Γιώτα, κ. Παπαδάκη Σοφία και τη σχολική νοσηλεύτρια κ. Τσεργούλα Εύα, επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Ηρακλείου.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στις εκθέσεις του Μουσείου και συμμετείχαν στο βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα ζώα στον φακό του στερεοσκοπίου – Εργαστήριο στο Μουσείο». Επίσης, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Όταν ο Εγκέλαδος ξυπνά», συμμετείχαν σε προσομοίωση σεισμού, στην ειδικά σχεδιασμένη πλατφόρμα του Μουσείου και ενημερώθηκαν για τους τρόπους προφύλαξής τους.

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …