Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Στ΄ τάξης στο 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Ηρακλείου

Την Τρίτη 19 Μαρτίου οι μαθητές/τριες των Στ1 & Στ2 τμημάτων του σχολείου μας, με τους εκπαιδευτικούς κ. Κεφαλούκο Λάμπρο, κ. Καραμιχάλη Σάββα, κα Παπαδάκη Σοφία και τη σχολική μας νοσηλεύτρια κα Τσεργούλα Εύα, επισκέφτηκαν το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Ηρακλείου (1o ΕΚΦΕ), το οποίο στεγάζεται στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, στην περιοχή της Κηπούπολης. Τα παιδιά της Στ΄ τάξης συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μαγνητισμός – Ηλεκτρομαγνητισμός», με στόχο να αποκτήσουν βασικές γνώσεις για τα φαινόμενα σχετικά με τον ηλεκτρομαγνητισμό και την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Η εκπαιδευτική δράση ολοκληρώθηκε με την καλλιτεχνική δραστηριότητα «Μαγνητικά Γλυπτά», κατά την οποία οι μαθητές/τριες σε ομάδες, δημιούργησαν τα δικά τους γλυπτά, με τη χρήση μαγνητών και σιδηρομαγνητικών υλικών. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του εργαστηρίου κ. Ματαλλιωτάκη Ρένα, για όλα τα πειράματα που οργάνωσε και παρουσίασε στους/στις μαθητές/τριες του σχολείου μας.

Δείτε επίσης

Τα πρωτάκια μας φυτεύουν!

Την Παρασκευή 12 Απριλίου τα πρωτάκια του Α1 τμήματος, με τις εκπαιδευτικούς κ. Μουρτζάκη Μαρία …