Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο Μικρό Σχολείο της γης

Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο Μικρό Σχολείο της γης

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου, τα παιδιά της Γ΄ τάξης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους κ. Αρακαδάκη Μαρίας, κ. Πευκιανάκη Άννας και κ. Μαργαριτάκη Κλειώς, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο «Μικρό Σχολείο της γης», το οποίο βρίσκεται στα Άνω Καλέσσα Ηρακλείου. Το «Μικρό Σχολείο της γης» είναι ένα μικρό επισκέψιμο, οικολογικό αγρόκτημα Αναγεννητικής Γεωργίας και οικολογικής διαχείρισης φυσικών πόρων, το οποίο αποσκοπεί στην παρουσίαση ενός «φυσικού οικοσυστήματος», όπου οι διαδικασίες της φύσης αναλαμβάνουν την θεραπεία και αναγέννηση του τοπίου, την αρμονική αλληλεπίδραση και υγιή ανάπτυξη των φυτών.

Τα παιδιά συμμετείχαν βιωματικά στη λειτουργία του αγροκτήματος, όπου η καλλιέργεια γίνεται χωρίς σκάψιμο, χωρίς καθόλου φάρμακα/λιπάσματα, συμβατικά ή βιολογικά, προσλαμβάνοντας τις απαραίτητες δεξιότητες για να γίνουν οικολογικοί κηπουροί. Ενημερώθηκαν για την κομποστοποίηση και είδαν από κοντά την οικολογική διαχείριση των φυσικών πόρων, η οποία οδηγεί στην παραγωγή ποιοτικών προϊόντων τροφής, η οποία συμβάλλει στην καλή υγεία μας. Επίσης, γνώρισαν πολλά οικόσιτα ζώα, έφτιαξαν μικρά μπουκέτα με αρωματικά βότανα και τέλος φύτεψαν και πήραν το δικό τους φυτό!

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …