Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Ε΄ τάξης στο 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Ηρακλείου

Την Τρίτη 20 και την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου, οι μαθητές/τριες των Ε1 & Ε2 τμημάτων του σχολείου μας, με τις εκπαιδευτικούς κ. Κερμανίδου Ρίτα, κ. Παναγιωτάκη Τόνια και κ. Παπαδάκη Σοφία, επισκέφτηκαν το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Ηρακλείου (1o ΕΚΦΕ), το οποίο στεγάζεται στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, στην περιοχή της Κηπούπολης. Τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) ανήκουν στις υποστηρικτές δομές της Δημόσιας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και είναι κέντρα έρευνας, τεχνικής και παιδαγωγικής υποστήριξης της εργαστηριακής διδασκαλίας των μαθημάτων των Φυσικών Επιστημών. Επίσης, αποτελούν χώρους μόνιμης έκθεσης εργαστηριακών οργάνων, πειραματικών διατάξεων και οπτικοακουστικών μέσων διδασκαλίας, με σκοπό την πειραματική εξάσκηση των μαθητών/τριών.

Τα παιδιά συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ηλεκτρισμός – Μία καλλιτεχνική Εναλλακτική Προσέγγιση», μελετώντας τις βασικές ιδιότητες του στατικού ηλεκτρισμού και του κινούμενου ηλεκτρικού φορτίου, δημιουργώντας δικά τους ηλεκτρικά κυκλώματα, με μπαταρίες, λαμπτήρες και διακόπτες. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του εργαστηρίου κα. Ματαλλιωτάκη Ρένα, για όλα τα πειράματα που οργάνωσε για τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας.

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …