Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Α΄ τάξης στο Μικρό Σχολείο της γης

Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Α΄ τάξης στο Μικρό Σχολείο της γης

Τη Δευτέρα 1η Απριλίου, τα πρωτάκια του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους κ. Μουρτζάκη Μαρίας, κ. Φιλιππάκη Άννας, κ. Τσαγκαράκη Αρχοντίας, κ. Φιλιππάκη Μαριαρένας και κ. Καραμιχάλη Σάββα, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο «Μικρό Σχολείο της γης», το οποίο βρίσκεται στα Άνω Καλέσσα Ηρακλείου. Τα παιδιά συμμετείχαν βιωματικά στη λειτουργία του αγροκτήματος, όπου η καλλιέργεια γίνεται χωρίς σκάψιμο, χωρίς καθόλου φάρμακα/λιπάσματα, συμβατικά ή βιολογικά. Επίσης, γνώρισαν οικόσιτα ζώα, έφτιαξαν μικρά μπουκέτα με αρωματικά βότανα και τέλος πήραν το δικό τους φυτό, για να το φροντίσουν στο σπίτι τους!

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …