Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εκδρομή στο Φουρνί

Εκδρομή στο Φουρνί

Μία διαφορετική εκδρομή που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον Φυσιολατρικό Σύλλογο Ηρακλείου και την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ τάξης τη Δευτέρα 6 Μαρτίου στο Φουρνί Αρχανών. Η πεζοπορία 5χλμ στον κατάφυτο λόφο Φουρνί μας έφερε σε επαφή με τη φύση και τις ομορφιές της. Αυτό που μας εντυπωσίασε περισσότερο ήταν η επίσκεψή μας στον Αρχαιολογικό χώρο Φουρνί, όπου θαυμάσαμε το επιβλητικό Μινωικό νεκροταφείο, το μεγαλύτερο προϊστορικό νεκροταφείο του Αιγαίου. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το όμορφο πέτρινο θέατρο και απολαύσαμε την μαγευτική θέα. Πριν ξεκινήσουμε το δρόμο της επιστροφής, κάναμε πικ νικ στο δασάκι και υποσχεθήκαμε ότι θα το επαναλάβουμε γιατί ήταν ξεχωριστή εμπειρία για μικρούς και μεγάλους.

Ευχαριστούμε πολύ το Φυσιολατρικό Σύλλογο Ηρακλείου, τους εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού και τους γονείς που μας συνόδευσαν!

Δείτε επίσης

Τα πρωτάκια μας φυτεύουν!

Την Παρασκευή 12 Απριλίου τα πρωτάκια του Α1 τμήματος, με τις εκπαιδευτικούς κ. Μουρτζάκη Μαρία …