Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ Δημοτικού

Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ Δημοτικού

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών της Α΄ τάξης για το σχολικό έτος 2024-2025 πραγματοποιούνται από 1 έως και 20 Μαρτίου 2024 και αφορούν παιδιά που έχουν γεννηθεί από 1/01/2018 έως και 31/12/2018.

Δικαιολογητικά Εγγραφής Μαθητών/τριών

1. Αίτηση Εγγραφής, καθώς και Υπεύθυνες Δηλώσεις Συναίνεσης Εγγραφής και των δύο γονέων/κηδεμόνων. Τα έντυπα παραλαμβάνονται από το σχολείο, συμπληρώνονται από τους γονείς και επιστρέφονται στο σχολείο.

2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Δεν απαιτείται η προσκόμισή του από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘΑ. Οι αλλοδαποί μαθητές που δεν μπορούν να προσκομίσουν πιστοποιητικό γέννησης μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης (τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα).

3. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια. Παρακαλούμε να έχετε φωτοτυπήσει τις πρώτες σελίδες με τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο παιδιού) και τις σελίδες που αναγράφονται οι εμβολιασμοί που έχουν γίνει. Τις φωτοτυπίες αυτές θα τις καταθέσετε στο σχολείο μας.

4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Το έντυπο παραλαμβάνεται από το σχολείο, στη συνέχεια με τη μέριμνα του γονέα γίνονται οι απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις (δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο), ακολούθως ο παιδίατρος συμπληρώνει και υπογράφει το έντυπο και ο γονέας το επιστρέφει συμπληρωμένο στο σχολείο. Η παράδοση του Ατομικού Δελτίου Υγείας μπορεί να γίνει και μετά τις 20 Μαρτίου.

5. Αποδεικτικό στοιχείο βεβαίωσης της διεύθυνσης κατοικίας του/της μαθητή/τριας: (πχ. λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο οικίας ή άλλο έγγραφο). Παρακαλούμε να έχετε φωτοτυπήσει το σχετικό αποδεικτικό και να το καταθέσετε στο σχολείο μας.

6. Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου (παραλαμβάνεται από τους γονείς του/της μαθητή/τριας, από το νηπιαγωγείο φοίτησης και κατατίθεται στο Δημοτικό Σχολείο).

7. Αίτηση εγγραφής στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα. Το έντυπο παραλαμβάνεται από το σχολείο, συμπληρώνεται εάν υπάρχει επιθυμία συμμετοχής και κατατίθεται στο σχολείο.

Τα δικαιολογητικά εγγραφής κατατίθενται στο σχολείο από 1 έως και 20 Μαρτίου και ώρες 10:00 έως 12:00.

Στοιχεία επικοινωνίας:
Τηλέφωνο Σχολείου: 2810234768
e-mail: mail@32dim-irakl.ira.sch.gr

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …