Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Δράση Φιλαναγνωσίας με αφορμή την Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΣΤ2 διάβασαν αποσπάσματα από το βιβλίο “Μίλα, μη Φοβάσαι”, μία ανθολογία για τη βία στο σχολείο. Στο βιβλίο αυτό λογοτέχνες, ζωγράφοι, εκπαιδευτικοί και ειδικοί επιστήμονες γίνονται μια παρέα και χαρίζουν στα παιδιά τρεις ιστορίες, στις οποίες κάθε παιδί θα ανακαλύψει τον εαυτό του ή οικείες του καταστάσεις! Με το έργο του ο καθένας τα παρακινεί: “Μίλα, μη φοβάσαι”. Τα παιδιά συζήτησαν για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού (bullying), εξερεύνησαν τα συναισθήματα τόσο των παιδιών που είναι θύματα βίας, αλλά και αυτών που έχουν το ρόλο του θύτη, πρότειναν τρόπους αντιμετώπισης και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η ευγένεια και η καλοσύνη είναι η καλύτερη απάντηση. Έτσι έγραψαν τα δικά τους λόγια καλοσύνης προς τους συμμαθητές τους και γέμισαν με αυτά το βάζο της ευγένειας. Στη συνέχεια έφτιαξαν σελιδοδείκτες με τα δικά τους συνθήματα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Η δράση πραγματοποιήθηκε στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας και συντονίστηκε από την υπεύθυνη βιβλιοθήκης, κα Πέτσα Κατερίνα.

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …