Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Απονομή Διπλωμάτων Κολύμβησης στα παιδιά της Γ΄ τάξης

Απονομή Διπλωμάτων Κολύμβησης στα παιδιά της Γ΄ τάξης

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου έγινε η απονομή των Διπλωμάτων Κολύμβησης στα παιδιά της Γ΄ τάξης, ολοκληρώνοντας έτσι το μάθημα της κολύμβησης το οποίο περιλαμβάνεται στο αναλυτικό Πρόγραμμα Φυσικής αγωγής. Σκοπός της διδασκαλίας της κολύμβησης στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση είναι η εξοικείωση των παιδιών με το υδάτινο στοιχείο, η απόκτηση κολυμβητικής επάρκειας στοχεύοντας στην αποφυγή του πνιγμού, η απόκτηση βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφαλείας και υγιεινής, καθώς και η ανάπτυξη της συνεργασίας μεταξύ των μαθητών/τριών, παράγοντες οι οποίοι συμβάλλουν στην ολοκλήρωση της προσωπικότητάς τους.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, κρίναμε σκόπιμο να καλέσουμε στο σχολείο μας τους Υπευθύνους του Γραφείου Φυσικής Αγωγής της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου κα. Τζιαναμπέτη Αναστασία και κ. Κατσαμποξάκη Ιωάννη, τον υπεύθυνο του Προγράμματος Κολύμβησης κ. Ακουμιανάκη Νικόλαο, ώστε να συμμετέχουν στην απονομή των διπλωμάτων. Επίσης, στην απονομή συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων της Γ΄ τάξης, κ. Αρακαδάκη Μαίρη, κ. Πευκιανάκη Άννα, κ. Μαργαριτάκη Κλειώ και κ. Σαλονικίδου Αναστασία, τις οποίες και ευχαριστώ ως Διευθυντής, για τη φροντίδα, το ενδιαφέρον και τη βοήθεια που πρόσφεραν στα παιδιά κατά τη διάρκεια του προγράμματος κολύμβησης!

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …