Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο γήπεδο του ΠΟΑ στα πλαίσια της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Με σύνθημα “Η κίνηση δίνει ζωή” και στόχο την ανάδειξη της σημασίας της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε ποικίλες αθλητικές δράσεις υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής και την επίβλεψη των δασκάλων τους.

Όλα τα παιδιά ανά τάξη πήραν μέρος σε αγώνες δρόμου ταχύτητας και αντοχής, αγώνες ρίψης και τέλος δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στο άθλημα της διελκυστίνδας παρέα με τους εκπαιδευτικούς! Τα παιχνίδια για τα μικρότερα παιδιά και τα ομαδικά αθλήματα για τα μεγαλύτερα συνεχίστηκαν προάγοντας έτσι με τον πιο εποικοδομητικό τρόπο τον αθλητισμό ως αναπόσπαστο κομμάτι για την ολόπλευρη ανάπτυξη και την σωματική και ψυχική υγεία κάθε ατόμου.

Δείτε επίσης

Τα παιδιά συνεχίζουν να φυτεύουν!

Τα παιδιά των τμημάτων Α2 & Β1, μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς τους, συνέχισαν να φυτεύουν …