Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Βιβλία σε Ρόδες

Βιβλία σε Ρόδες

Την Τρίτη 12 Μαρτίου είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας μία βαλίτσα γεμάτη βιβλία στην Αγγλική γλώσσα που μας έστειλαν τα Βιβλία σε Ρόδες, για να εμπλουτίσουμε τη σχολική μας βιβλιοθήκη το διάστημα που η βαλίτσα θα παραμείνει στο σχολείο μας!

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες μέσα στις σχολικές τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων. Σκοπός του προγράμματος είναι να ενθαρρύνει τα παιδιά να διαβάζουν βιβλία προσφέροντάς τους τη δυνατότητα να δανειστούν βιβλία στο σπίτι.

Το θέμα της βαλίτσας που θα μας κρατήσει συντροφιά για τέσσερις εβδομάδες είναι Travelling Around the World και το περιεχόμενο της απευθύνεται κυρίως στους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης.

Ήδη η εκπαιδευτικός Αγγλικών κ. Πέτσα Κατερίνα ξεκίνησε τη διαδικασία δανεισμού των βιβλίων και ο ενθουσιασμός των μαθητών/τριών είναι μεγάλος. Τα βιβλία συνοδεύoνται από μία επιστολή προς τους γονείς/κηδεμόνες, για να ενημερωθούν για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Δείτε επίσης

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Τρίτη 2 Απριλίου, στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, είχαμε την …