Αρχική / Erasmus+ / Παιδαγωγική συνάντηση στο Borkheide, Γερμανία

Παιδαγωγική συνάντηση στο Borkheide, Γερμανία

Η πρώτη παιδαγωγική συνάντηση για το σχέδιο Mistakes are the best teachers στα πλαίσια του Erasmus+ πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Borkheide της Γερμανίας από τις 6 ως τις 9 Νοέμβρη με τη συμμετοχή δύο εκπαιδευτικών από κάθε χώρα.

Στη συνάντηση αυτή έγινε η πρώτη γνωριμία με τους εκπαιδευτικούς των άλλων σχολείων και συζητήθηκε λεπτομερώς το χρονοδιάγραμμα των δράσεων που θα πραγματοποιηθούν κατά τη διάρκεια της διετίας 2019-2021.

Οι εκπαιδευτικοί και η διευθύντρια του Hans – Grade Grundschule, του Γερμανικού σχολείου στο Borkheide, μας υποδέχτηκαν θερμά, μας άνοιξαν τις τάξεις τους και μοιράστηκαν μεθόδους διδασκαλίας μαζί μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας υποδέχτηκαν με ένα τραγούδι, μας παρουσίασαν εργασίες που είχαν ετοιμάσει και με πολύ ενθουσιασμό μίλησαν στα Αγγλικά μαζί μας.

Ήταν μία πολύ εποικοδομητική συνάντηση για όλους μας. Ανυπομονούμε για τη συνέχεια!

Δείτε επίσης

Τα πρωτάκια μας φυτεύουν!

Την Παρασκευή 12 Απριλίου τα πρωτάκια του Α1 τμήματος, με τις εκπαιδευτικούς κ. Μουρτζάκη Μαρία …