Αρχική / Erasmus+ / Κινητικότητα Erasmus+ στη Γαλλία

Κινητικότητα Erasmus+ στη Γαλλία

Διακρατική συνάντηση στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ που συμμετέχει το σχολείο μας πραγματοποιήθηκε από τις 13 ως τις 17 Νοεμβρίου 2021 στην πόλη Βρέστη της Γαλλίας με τη συμμετοχή τριών εκπαιδευτικών μας. Ο διευθυντής και οι δάσκαλοι του σχολείου St. Pierre στο Plougastel μας καλωσόρισαν θερμά υπό τους ήχους παραδοσιακής μουσικής και οι μαθητές μας υποδέχτηκαν με τραγούδια. Στη συνέχεια μας ξενάγησαν στις εγκαταστάσεις του σχολείου και μας δέχτηκαν στις τάξεις τους, όπου παρακολουθήσαμε το μάθημα, μιλήσαμε με τα παιδιά και ανταλλάξαμε καλές πρακτικές με τους δασκάλους. Το μεσημέρι μας περίμενε ένα απολαυστικό παραδοσιακό γέυμα και το απόγευμα επισκεφτήκαμε το Δημαρχείο, όπου μας υποδέχτηκε ο Δήμαρχος του Plougastel που συνομίλησε μαζί μας και μας χάρισε αναμνηστικά δώρα.

Κατά τη διάρκεια της κινητικότητας επισκεφτήκαμε διάφορα μέρη ενδιαφέροντος της ευρύτερης περιοχής της Βρετάνης και γνωρίσαμε από κοντά τη Γαλλική κουζίνα και κουλτούρα. Επιπλέον, είχαμε την ευκαιρία να συναντήσουμε ξανά τους εταίρους μας από τη Γερμανία, που είναι και οι συντονιστές του προγράμματος και από τη Μεγάλη Βρετανία, που συμμετέχουν επίσης στο πρόγραμμα και να ανταλλάξουμε τις εμπειρίες και τα νέα μας. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με επιτυχία μέσα σε κλίμα συνεργασίας και συλλογικότητας κι ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους εταίρους μας από τη Γαλλία για την άψογη φιλοξενία!

Δείτε επίσης

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Τρίτη 2 Απριλίου, στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, είχαμε την …