Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Φεστιβάλ Ξένων Γλωσσών

Φεστιβάλ Ξένων Γλωσσών

Την Πέμπτη 16 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο Ηρακλείου το 1ο Φεστιβάλ Ξένων Γλωσσών που διοργανώθηκε από τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Αγγλικής, Γαλλικής και Γερμανικής Γλώσσας. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν εκπαιδευτικές δράσεις και έργα μαθητών/τριών που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2018-2019 στα μαθήματα ξένων γλωσσών.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στο Φεστιβάλ από το τμήμα ΣΤ2, το οποίο συνόδεψε η εκπαιδευτικός Αγγλικών κ. Πέτσα Κατερίνα. Τα παιδιά παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία ένα θεατρικό δρώμενο κι ένα πρωτότυπο τραγούδι που δημιούργησαν οι μαθητές/τριες στο μάθημα των Αγγλικών σχετικά με το σχολικό εκφοβισμό (bullying). Παράλληλα συμμετείχαν και σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες και παιχνίδια γνωριμίας, εξοικείωσης και γνώσεων στις ξένες γλώσσες που υλοποιούνταν στον αύλιο χώρο του Πολιτιστικού Κέντρου.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας για την παρουσία τους!

Δείτε επίσης

Τα πρωτάκια μας φυτεύουν!

Την Παρασκευή 12 Απριλίου τα πρωτάκια του Α1 τμήματος, με τις εκπαιδευτικούς κ. Μουρτζάκη Μαρία …