Αρχική / Νέα-Ανακοινώσεις / Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα διανομής φρούτων, λαχανικών και γάλακτος

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα διανομής φρούτων, λαχανικών και γάλακτος

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα διανομής φρούτων, λαχανικών και γάλακτος που υλοποιεί το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Το πρόγραμμα απευθύνεται στο σύνολο των μαθητών του σχολείου. Η προσφορά δωρεάν φρούτων, λαχανικών και γάλακτος περιλαμβάνει σημαντικά κοινωνικά και οικονομικά οφέλη, όπως η ενίσχυση θετικών στάσεων των μαθητών ως προς τις διατροφικές τους συνήθειες, η ενίσχυση της εκπαίδευσης και η αλλαγή των διαιτητικών συμπεριφορών στην κατεύθυνση της αναχαίτησης της παιδικής παχυσαρκίας.

Δείτε επίσης

Τα πρωτάκια μας φυτεύουν!

Την Παρασκευή 12 Απριλίου τα πρωτάκια του Α1 τμήματος, με τις εκπαιδευτικούς κ. Μουρτζάκη Μαρία …