Αρχική / Erasmus+ / Εργαστήριο Erasmus+ Ευ Ζην Υγιεινή Διατροφή

Εργαστήριο Erasmus+ Ευ Ζην Υγιεινή Διατροφή

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, τα τμήματα της Α’ τάξης του σχολείου μας προσέγγισαν το θέμα της υγιεινής διατροφής ερευνώντας τις διατροφικές μας επιλογές και συνήθειες από την παιδική μας ηλικία. Αφού αναγνωρίσαμε τις “λάθος” τροφές που επιλέγουμε, συνθέσαμε όλοι μαζί ένα κολάζ στο χαρακτηριστικό σχήμα πιπίλας. Πολύτιμη ήταν η ενημέρωση και καθοδήγηση της κας. Βολυράκη Αναστασίας, νοσηλευτικό προσωπικό του σχολείου μας, η οποία έδωσε τις πολύτιμες γνώσεις της και συμβουλές σχετικά με την σπουδαιότητα της υγιεινής διατροφής για την ανάπτυξη ενός υγιούς ανθρώπου από τα παιδικά του χρόνια. Έπειτα οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να φτιάξουν το δικό τους γεύμα, σε ένα εικονικό πιάτο, κάνοντας πια τις σωστές επιλογές. Μαθητές και δασκάλες εργάστηκαν με ενθουσιασμό και ιδιαίτερο ενδιαφέρον γιατί αξίζουμε μια ζωή γεμάτη υγεία!

Δείτε επίσης

Τα πρωτάκια μας φυτεύουν!

Την Παρασκευή 12 Απριλίου τα πρωτάκια του Α1 τμήματος, με τις εκπαιδευτικούς κ. Μουρτζάκη Μαρία …