Αρχική / Erasmus+ / Erasmus+ Τηλεσυνάντηση με το σχολείο της Γερμανίας

Erasmus+ Τηλεσυνάντηση με το σχολείο της Γερμανίας

Μία πολύ όμορφη και πρωτόγνωρη εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος ΣΤ2 του σχολείου μας στα πλάισια του προγράμματος Erasmus+ στο οποίο συμμετέχουμε.

Στο μάθημα των Αγγλικών συνδέθηκαν ζωντανά με τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δημοτικού σχολείου Hans-Grade-Grundschule από την πόλη Borkheide στη Γερμανία, με τους οποίους αντάλλαζαν γράμματα την προηγούμενη σχολική χρονιά και συνομίλησαν μαζί τους στα Αγγλικά.

Είδαν τα πρόσωπα των παιδιών με τα οποία αλληλογραφούσαν, απάντησαν στις ερωτήσεις που τους έκαναν και έπειτα έκαναν τις δικές τους ερωτήσεις. Παρατήρησαν πώς ήταν η τάξη τους, έμαθαν τι καιρό έκανε εκείνη τη μέρα στη Γερμανία και πώς περνούν τα παιδιά εκεί τον ελέυθερο χρόνο τους.

Δεσμευτήκαμε να το επαναλάβουμε καθώς ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικό για όλους!

Δείτε επίσης

Τα πρωτάκια μας φυτεύουν!

Την Παρασκευή 12 Απριλίου τα πρωτάκια του Α1 τμήματος, με τις εκπαιδευτικούς κ. Μουρτζάκη Μαρία …